همه ی ما می خواهیم فرزندانمان حرف شنو باشند. وقتی فریاد می زنیم که بایست! نرو وسط خیابان ؛ توقع داریم کودکمان اطاعت کند. یا اگر به او می گوییم که برو مسواک بزن ، یا بخواب ، توقع داریم بدون هیچ حرفی این کار را انجام دهد. خیلی اوقات ، وادار کردن بچه ها به این که رفتار شایسته ای داشته باشند مشکل است . روش " هر چه می گویم همان است " که بیشتر والدین به آن متوسل می شوند ، معمولاً بی فایده است. خوشبختانه روش هایی برای اداره رفتار بچه ها وجود دارد که بدون برخورد ، بدون اشک و قهر ، فریاد ، کتک کاری ، یا توهین زبانی است. در این مبحث سعی کرده ایم اصولی را ارائه دهیم که عمل به آنها به شما و فرزندتان کمک می کند تا به هدف مطلوب برسید. شروع واقعی این گونه تربیت ، از سال های آغاز کودکی است.به خاطر داشته باشید که در سنین پیش دبستانی ، بچه ها کارهای عادی روزمره و مهارت نظم و انضباط را که لازمه ی زندگی است ، به راحتی یاد می گیرند. برای تسلیم کردن کودکان روشی کلی وجود دارد که در همه ی شرایط ، مفید است. آن را یاد بگیرید و بعد در زمینه های مختلف امتحان کنید .

چگونگی تاثیر طلاق بر فرزندان زیر ۱۸ سال، احساس آن ها نسبت به طلاق والدین و نیز راهنمایی های لازم به والدین در خصوص نحوه ی آماده کردن فرزند برای پذیرفتن تغییرات ناشی از طلاق، از مباحث عمده ی این کتاب به شمار می آید. بر این اساس نگارنده از لزوم همکاری پدر و مادر پس از طلاق ـ که در آن هر دو تقریبا به یک اندازه مشارکت دارند ـ در رشد دادن فرزند سخن به میان آورده و آن را گامی مثبت در رشد فرزند برمی شمارند. از دیگر راه کارهایی که در خصوص برخورد والدین با فرزندان طلاق، از آن ها یاد شده عبارت است از: سرودن هر هفته یک شعر درباره ی عشق خود به فرزندتان و نشان دادن آن دفتر به فرزند در پایان هفته، گذاشتن یادداشت هایی در ظرف ناهار یا روی بالشت فرزند مبنی بر دوست داشتن او، دیدار تحت نظارت (قراری که بر طبق آن کودک و والد، تحت نظارت فردی که مورد توافق هر دو والد است مدتی را با هم می گذارنند)، کمک به فرزند در لذت بردن از دیدار والدینش، بازی اسم رمز احساسی با کودک، خواستن والدین از فرزند مبنی بر بازی کردن او در نقش قاضی و بررسی یک طلاق تخیلی، دادن یک دوربین عکاسی به فرزند و تشویق او به گرفتن عکس های دل خواه و سپس دوباره کشیدن عکس ها به وسیله ی کودک (با هدف ابراز کردن تغییراتی که کودک دوست دارد به وجود بیاورد)، خواستن از فرزند در خصوص نوشتن نامه ای مبنی بر شرح این که چگونه او خود را با طلاق تطبیق داده است و چه مشکلاتی او را آزار می دهد و...

  توضیح:

اگر در پی رابطه ای راحت و بدون اختلاف و چالش هستید ، کتاب دیگری انتخاب کنید . اما در پی رابطه ای صادقانه و صمیمی هستید که اختلافات عمومی شما را تبدیل به یک رابطه عمیق تر و مادام العمر کند ، شاید کتاب زندگی مشترک بدون فریاد  ، برایتان مناسب باشد .
کتاب زندگی مشترک بدون فریاد  ، می کوشد با نگاهی کاربردی به نیازها و مسائل زندگی مشترک ، چه در مرحله انتخاب همسر و چه در دوران پس از ازدواج بپردازد .
ارائه سبک ها و روشهای موثر در شناخت ، برقراری ارتباط و گفت و گو ، توجه متقابل به نیازها و نهایتا بازسازی روابط آسیب دیده یا گرفتار بحران ، از اهداف این مجموعه است .
 
فهرست مطالب کتاب زندگی مشترک بدون فریاد
 
بخش ۱ : حفظ آرامش ، رشد کردن ، صمیمی شدن
 
فصل اول : اگر بر خودتان کنترل ندارید ، نمی توانید در ارتباط باشید
فصل دوم : مسئله وجه های مشترکتان نیست ، مسئله چیزی است که در درونتان دارید
فصل سوم : اگر قسمتی از راه حل نباشید ، قسمتی از مشکل هستید
 
بخش ۲ : آتش تعهدهای زندگی مشترک
 
فصل چهارم : زمان به هیچ کس ، به ویژه به افراد متاهل ، تعلق ندارد
فصل پنجم : برای آنکه به سمت هم حرکت کنیم ، باید از خودمان بیرون آییم
فصل ششم : این خانه کثیف و بی نظم است
فصل هفتم : یک زندگی مشترک بدون فریاد منجر به یک رابطه جنسی خوب خواهد شد
 
بخش ۳ : صمیمی تر شدن از طریق رابطه نزدیک و عشق
 
فصل هشتم : صمیمیت همیشه با «من» شروع می شود
فصل نهم : بگذاریم عشق هدایتمان کند

زمانی که کودک در دوره‌ی نوزادی است بیش‌تر چیزها برای والدین در آرامش و امنیت است. او هنوز وارد مرحله‌ی کشف دنیای اطرافش نشده است اما زمانی که کودک کم‌کم شروع به لمس اشیا و محیط اطراف خود می‌کند تا زمانی که نشستن و راه رفتن را تجربه می‌کند دغدغه‌های والدین شروع می‌شود. رفتارهای عجیبی مثل بهانه‌گیری‌های وقت خرید، شیطنت‌های بیش از حد موقع خواب، پرت کردن اشیا، دست زدن به وسایل خطرناک و حتی بی‌ادبی‌های کودک چالش‌هایی است که تمامی ندارد.

بسیاری از والدین برای تصحیح رفتارهای نادرست کودک  نوپایشان به زور و تنبیه متوسل می‌شوند اما باز هم نتیجه‌ای‌ نمی‌گیرند. آن‌ها دوست دارند که فرزندی مودب و حرف‌گوش‌کن پرورش دهند اما اگر کودک بعضی از عادات بد را آموخته باشد بازهم برای تربیت صحیح دیر نیست. کافی است با صبر و حوصله و مهم‌تر از همه یک برنامه‌ریزی درست از روش‌های تربیت اصولی استفاده کرد. کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم کلیدهای تربیت  صحیح را به والدین می‌دهد تا با تجربیات و راهکارهای عملی در پرورش فرزندان خود موفق شوند.    

توضیحات

« کلیدهای پرورش فرزندان امیدوار و موفق »، با زبانی ساده و روان، منبعی عالی در جهت کمک به والدین است تا بتوانند با بهترین روش فرزندانشان را یاری نمایند.

توصیه‌های نویسندگان بر اساس پایه‌های علمی و تجربیات گسترده کلینیکی قرار دارد، با این حال از محتوا و زبان صمیمی این اساتید پیداست که به ظرایف و تفاوت‌های رشد کودکان توجه داشته‌اند. این کتاب به راستی امید را منتقل می‌کند.

در کتاب « کلیدهای پرورش فرزندان امیدوار و موفق » ابتدا در سفر امید، راهنمای شما خواهیم بود، اما هدف ما این است که سرانجام، هدایت را به دست شما بسپاریم. اگر بتوانیم شما را راهنمای امید فرزندانتان کنیم، هدفمان را از نوشتن این کتاب برآورده ساخته‌ایم.

فصل‌های بخش نخست کتاب، درک کاملی از روند امید به شما می‌دهد. ما با کلمات، تصویری از کودکانی برایتان ترسیم می‌کنیم که بسیار امیدوارند و نیز از آنانی که امید اندکی دارند. همچنین شرح خواهیم داد که امیدواری و نومیدی، چگونه بر تمامی جنبه‌های زندگی کودک تأثیر می‌گذارد. وضعیت کودکانی را که در خانه‌های کم‌امید یا حتی بی‌امید زندگی می‌کنند و نیز کودکانی را که در فضاهای پرامید زندگی می‌کنند، برایتان شرح خواهیم داد.

در « کلیدهای پرورش فرزندان امیدوار و موفق »، معنای امید و شیوه تشخیص آن را یاد خواهید گرفت. همچنین، زمینه‌های مهم زندگی فرزندانتان و تأثیر امید بر موفقیت و خوشبختی بیشتر را در این زمینه‌ها خواهید دید. سپس برای ایجاد تقویت امید در خود و فرزندانتان، راه‌های گوناگونی خواهید آموخت.

دکتر دایان مک درمت استاد مشاور روان‌شناس در دانشکده روان‌شناسی و تحقیقات دانشگاه کانزاس است.

دکتر سی. آر اسنیدر نیز استاد روان‌شناسی کلینیکی دانشگاه کانزاس است.

دعوا و کشمکش میان خواهر و برادرها یکی از مسایلی است که بیش تر خانواده ها با آن مواجه هستند. برخی کودکان به محض ورود عضو جدیدی به خانواده ـ تولد خواهر یا برادر ـ موضع گیری کرده و در پذیرش این عضو با مشکل مواجه می شوند. کتاب حاضر از مجموعه ی کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان به مساله ی روابط میان خواهرها و برادرها اختصاص یافته است. نگارنده در این کتاب به والدین می آموزد که چگونه به فرزندان خویش در برقراری پیوندهای محکم و پایدار، کمک کنند. وی با بیان مسایل و مشکلات در قالب داستان هایی کوتاه به موضوعاتی چون داد و بیداد، چنگ زدن، رقابت هم شیره ها و عدم آمادگی برای پذیرش عضو جدید پرداخته است. نگارنده در صحبت های خویش برخی رفتارهای اشتباه والدین در تربیت کودک از جمله تلاش برای پایان بخشیدن به دعوا، مقایسه کردن بچه ها، برچسب زدن و فرق گذاشتن را بررسی می کند. وی در ادامه برخی مسایل را برای شناخت صحیح تر بچه ها بیان می کند که از آن جمله است: هر بچه فرد مستقلی است، هر بچه استعدادهای خاص خویش را دارد و بچه های معلول احساس خاص خویش را دارند. نگارنده در بخش پایانی به موضوع خانواده هایی اشاره می کند که تعداد بچه ها به علت ازدواج های مجدد در کنار یک دیگر بیش تر شده و اختلاف هایی میان آن ها به وجود می آید. وی برای حل مشکلات آنان نیز راه حل هایی را عرضه کرده است.

درباره کتاب چهل نکته کلیدی برای شیردادن به نوزاد

تولد نوزاد و مادر شدن بر شما مبارک باد! اکنون که تصمیم دارید نوزاد را با شیر خودتان تغذیه کنید، باید بدانید که یک روش طبیعی و غریزی را انتخاب کرده‌اید که مخصوص مادران دلسوز است. با انتخاب این روش تغذیه، بهترین ماده غذایی را برای پرورش نوزاد فراهم نموده‌اید؛ زیرا این روش تغذیه، سلامت و کارآیی خود را در طول تاریخ زندگی بشر ثابت کرده است. شما باید شیر دادن به نوزاد را با آگاهی از تمام جنبه‌های آن شروع کنید و از نعمت بزرگی که طبیعت به مادران و نوزادان هدیه کرده است، لذت ببرید. مطالب ارائه‌شده در این کتاب، حاصل تجربه زوجی است که پانزده سال در زمینه تغذیه با شیر مادر فعالیت داشته‌اند. خانم مارتا، هفت فرزندش را با شیر خود بزرگ کرده و هنوز هم کودک بیست‌ویک‌ماهه خود را شیر می‌دهد. بسیاری از نکات و توصیه‌های این کتاب حاصل تجربه‌های شغلی، به‌عنوان مدیران مرکز تغذیه با شیر مادر، واقع در سن کلمنت کالیفرنیا و انستیتو تغذیه با شیر مادر، واقع در اِنسینو کالیفرنیا است. این انستیتو یکی از اولین مراکز مهم آموزشی برای تغذیه با شیر مادر در جهان است. بسیاری از راهنمایی‌های کتاب نیز از میان تجربه‌های شغلی کسانی که به مدت بیست سال مشاور مادران شیرده بوده‌اند، انتخاب شده است. هدف از نگارش این کتاب، فقط تشویق مادران به شیر دادن نیست، بلکه هدف مهم‌تر آموزش و استفاده از نکاتی است که این روش تغذیه را، برای مادر و فرزند دلپذیر می‌سازد و دلبستگی عمیقی بین آن‌ها برقرار می‌کند.

وقتی از واژه «احترام» سخن به میان می آید، معمولاً رفتارهایی مانند: سلام کردن، تشکر کردن، اجازه گرفتن، رعایت نوبت، بلند صحبت نکردن در جمع، و .... به فکرمان می رسد. 

اما اگر کسی به شما بگوید که احترام گذاشتن، برخی اوقات نیاز به شهامت دارد، با خود چه فکری می کنید؟ یا این که می دانستید رعایت انصاف در حق دیگران یکی از مهم ترین نشانه های احترام گذاشتن است؟

در کتاب «احترام» مخاطب، نخست با مفهوم احترام به عنوان یک ارزش اخلاقی، آشنا می شود و سپس مصادیق آن را در زندگی روزمره خود می بیند. مصادیقی که شاید تاکنون با این دید، به آن ها نگاه نکرده است.

پیام صلح و دوستی با خود و جهان پیرامون، که تحت عنوان «احترام» در این کتاب آمده، ناشی از نگرش انسانی نویسندگان آن به این موضوع است.

استفاده از فصل‌های جداگانه با عناوین و توضیحات مناسب، مصادیق گوناگون احترام را به مخاطب، آموزش می دهد. همچنین بکار بردن مثال های آشنا، مخاطب را در درک بهتر موضوع یاری رسانده و وی را به تفکر بیشتر تشویق می کند.

ترجمه روان و ساده به همراه تصویرهای همگام با متن نیز، از ویژگی های خوب دیگر کتاب است.

بخش «سخنی با والدین و مربیان» که مقدمه نویسنده در آغاز کتاب است، شامل نکات ارزنده ای برای والدین است.

گزیده‌هایی از کتاب

احترام یک ارزش است. احترام، راهی برای خوب زندگی کردن و راهی خوب برای زندگی کردن است. راهی برای حفاظت از دیگران، خودمان و دنیای مان. ما با کمک احترام، سعی می کنیم از مردم و تمام دنیا با عشق و محبتی بیشتر از گذشته، مراقبت کنیم.
به یاد داشته باش، حرفهایی که می زنی یا نمی زنی و کارهایی که می کنی یا نمی کنی، می تواند به دنیا کمک کند یا به آن آسیب برساند. انتخاب با توست.
 

درباره کتاب پایان‌های ضروری

در این کتاب خواهید دید که به‌پایان‌رسیدن و منقضی‌شدن، بخشی از قاعده هستی است و در زندگی فردی و امور اجتماعی باید با آن روبه‌رو شویم، وگرنه راکد و ایستا می‌مانیم و از بین می‌رویم. پایان‌گرفتن و به انتها رسیدن، بخشی جدانشدنی از زندگی است و کتاب حاضر شما را با انواع گوناگون آن آشنا می‌کند. بی‌تردید تشخیص اینکه چه اموری باید کنار گذاشته شوند، ضامن پیشرفت شما خواهد بود، مانع بسیاری از شکست‌ها و ناکامی‌ها خواهد شد و رنج و پریشانی را از کار و حرفه شما دور خواهد کرد. ای بسا کارهای بسیاری که کاملاً پیش چشم شما هستند و باید پایان یابند، ولی شما حتی نمی‌دانید چرا باید این کار را بکنید یا چرا خود را از انجام این کار ناتوان می‌بینید. اما با مطالعه این کتاب نه‌تنها یاد می‌گیرید آن‌ها را ببینید و تشخیص دهید، بلکه راهکارهای مؤثری برای مقابله با آن‌ها نیز می‌آموزید. به این ترتیب درمی‌یابید که هنوز جای امیدواری هست و بسیاری از مشکلات کاری مأیوس‌کننده در واقع ناشی از این است که نتوانسته‌اید تشخیص دهید کجا می‌توان امیدوار بود و کجا نمی‌توان؛ یا اینکه نتوانسته‌اید راهکار مناسب برای رسیدن به هدف را بشناسید.

توضیحات

صحبت کردن درباره جنسیت برای بیش­تر والدین کاری دشوار است. نقش انکارناپذیر پدر و مادرها در شکل دادن به هویت جنسی فرزندان ایجاب می­‌کند روش­‌های درستی را برای آموزش جنسی به کودکان­‌شان به کار گیرند.

جنسیت چیزی بیش از جنس یا هویت جنسی است و در رشد هر فرد نقشی حیاتی ایفا می­‌کند. درک جنسیت نه تنها شامل درک چگونگی کارکرد بدن انسان، به ویژه چگونگی تولید مثل، است بلکه شامل درک مفاهیم مربوط به روابط انسانی و مهارت­‌های زندگی فردی نیز می‌­شود.

کتاب « کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان » به این نیاز خانواده­‌ها پاسخ می‌­دهد و به استناد این اصل مهم که کودکان می­‌بایست نخستین آموزش جنسی را، از خانواده ببینند (به جای همسالان، تلویزیون و…)، به شیوه‌های انجام آن می‌­پردازد. کتاب، در هفت بخش دسته­‌بندی موضوعی شده است و نویسنده ضمن پرداختن به روند رشد جنسی فرزندان، به اهمیت توانایی برقراری ارتباط و پذیرش نقش جنسی کودکان نیز اشاره می­‌کند. به نظر نویسنده گذر فرزند از کودکی به بزرگسالی و رشد او را باید گرامی داشت و همواره تایید کرد.

از ویژگی‌­های اصلی کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان ، کاربردی بودن آن است و والدین می­‌توانند از آن به عنوان یک راهنمای عمل استفاده کنند. در هر بخش و متناسب با موضوع مورد بحث، با طرح پرسش­‌های متداول کودکان در آن مورد خاص، چند نمونه پاسخ برای آن نیز ارائه می­‌شود.

نویسنده در طول کتاب بر طولانی بودن روند آموزشی مفاهیم جنسیتی و اهمیت تکرار و تداوم آن تاکید می­‌کند. توصیه به برگزاری آیین گذر ـ هم‌زمان با شروع مرحله­‌ی بلوغ ـ ،  پرداختن به مشکلات خانواده­‌های امروزی و معرفی  شکل­‌های جدید خانواده (با تبدیل خانواده­‌ی گسترده به انواع جدید) از دیگر موضوعات مورد اشاره در کتاب است.

توضیحات

یک کارشناس برای والدینی که از همسر خود جدا شده‌اند و به تنهایی عهده‌دار تربیت فرزند خود هستند، مطالبی را مطرح و توصیه‌هایی را ارائه می‌کند. در کتاب « کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست » به والدین تک سرپرست برای بهبود شرایطشان راهکارهایی داده شده و بر اهمیت استفاده از کمک دیگران تاکید شده است.

خانواده‌های تک سرپرست به علت طلاق، مرگ همسر و متارکه به وجود می‌آیند. کار والد تنها، بسیار مشکل است چرا که باید از پس برآوردن توقعات بسیاری برآید. در بسیاری از موارد، والد تنها باید در آن واحد هم با «غم فقدان» خود کنار بیاید، هم مسئولیت‌های جدیدی را بر عهده بگیرد، هم با تغییر نقش و شرایط خود تطابق یابد، هم به مراقبت از فرزندان ادامه دهد و هم به آنها در امر تطابق با تغییرات اجتماعی نیز به مبارزه برخیزد.

خانواده های تک سرپرست، اگرچه فشارهای اجتماعی، عاطفی و اقتصادی سنگینی را متحمل می‌شوند، اما در عوض معمولا زندگی خود را وقف سعادت بچه‌ها می‌کنند. هدف کتاب « کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست »، کمک به والدهای تنها در انجام کارهای مهم آنهاست. بخش اول و دوم، روند انتقال به وضعیت خانوادگی تک سرپرست را برای والد و بچه‌ها تشریح می‌کند. بخش سوم و چهارم به والد تنها توصیه می‌کند که در سازماندهی خانواده جدید، چه چیزهایی را برای خود و بچه‌ها در اولویت قرار دهد. بخش پنجم و ششم، عوامل مؤثر بر کارایی خانواده را مرور می‌کند و به بیان تغییرات رابطه والد و فرزند در دوره نوجوانی می‌پردازد. بخش هفتم، تأثیر نظام آموزشی را بر بچه‌ها بررسی کرده و درباره کمک‌هایی که والد می‌تواند به بچه‌های خود بکند تا در تحصیل موفق باشند، صحبت می‌کند. بخش هشتم و نهم به ترتیب درباره مشکلات مدیریت خانواده بعد از طلاق و مرگ همسر صحبت می‌کند.

در پایان کتاب « کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست »، چند پرسش و پاسخ آمده است که برای والدهای تنها مفید خواهد بود.

درباره کتاب کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان

خشونت، پدیده‌ای جدید نیست، اما امروزه مجلات تخصصی، روزنامه‌ها و کتاب‌ها بیش‌ازگذشته به بررسی آن می‌پردازند. به‌رغم اینکه ۱۵ درصد از کودکان در مدارس گرفتار خشونت هستند، هنوز هم اطلاعاتی که درباره خشونت در اختیار والدین و اولیاء مدارس قرار دارد ناچیز است. غیر از ۱۵درصد از کودکان قربانی خشونت، کودکان دیگری نیز هستند که از رویارویی با کودکان قلدر وحشت دارند. این کودکان نیز جزو قربانیان ناشناخته خشونت به‌شمار می‌آیند. مطالعه «کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان» سبب آشنایی والدین با این پدیده شده و راه‌حل‌های ویژه‌ای برای برخورد با کودکان خشونت‌گرا یا قربانیان خشونت در اختیار آنان قرار می‌دهد. این کتاب شامل شش بخش است؛ بخش اول، نگرشی کلی بر پدیده خشونت است، بخش دوم و سوم، درباره قربانیان خشونت و کودکان خشونت‌گرا بحث می‌کند. بخش چهارم و پنجم به‌ترتیب راه‌های کمک به کودک قربانی و کودک خشونت‌گرا را به والدین آموزش می‌دهد و بخش ششم به نقش مدارس در برخورد با پدیده خشونت پرداخته، والدین را راهنمایی می‌کند تا از اولیاء مدارس بخواهند برای این پدیده اهمیت لازم را قائل شوند. مداخله والدین یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌های مقابله با خشونت است. این کتاب، اطلاعاتی را در اختیار والدین قرار می‌دهد تا بتوانند با استفاده از شیوه‌های مؤثری که براساس نتایج جدیدترین تحقیقات پیشنهاد شده‌اند در حل پدیده خشونت دخالت کنند.

هدف نویسنده از تالیف این کتاب آموزش شیوه‌های عملی به والدین است. علاوه بر استفاده از روشی کاملا علمی در روش‌های بیان شده آن را با زبانی ساده و روان توضیح می‌دهد تا برای عموم والدین قابل استفاده باشد.

در کتاب «کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان» مراحل رشدکودک روحی و فیزیکی کودک یک ساله، تفاوت‌ شخصیت کودکان و رفتارهای مورد انتظار از کودک در این سن بیان شده است.

در این سن کودک یک ساله دوران نوزادی را پشت سر گذاشته اما از جهاتی هنوز به نوزاد شباهت دارد و به همین دلیل برخورد با او در این سن کمی مشکل خواهد‌بود.

در بخش اول کتاب فعالیت‌های زندگی روزانه کودک از جمله تغذیه و خواب در قسمت‌های جداگانه بررسی می‌شود.

بخش دوم جزئیات تفاوت‌های شخصی کودکان بررسی می‌شود و چگونگی نحوه برخورد والدین با کودک توضیح داده‌می‌شود.

بخش سوم کتاب در ارتباط با کنترل کردن رفتارهای درست و نادرست کودک، راه‌حل‌هایی را بیان می‌کند.

«مگ زویبک» متخصص مراقبت از کودکان و دانشیار کلینیکی در دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده کتاب «کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» از مجموعه « کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان » است.

صحیح
شماره اشتباه
دسته بندی