همه ی ما می خواهیم فرزندانمان حرف شنو باشند. وقتی فریاد می زنیم که بایست! نرو وسط خیابان ؛ توقع داریم کودکمان اطاعت کند. یا اگر به او می گوییم که برو مسواک بزن ، یا بخواب ، توقع داریم بدون هیچ حرفی این کار را انجام دهد. خیلی اوقات ، وادار کردن بچه ها به این که رفتار شایسته ای داشته باشند مشکل است . روش " هر چه می گویم همان است " که بیشتر والدین به آن متوسل می شوند ، معمولاً بی فایده است. خوشبختانه روش هایی برای اداره رفتار بچه ها وجود دارد که بدون برخورد ، بدون اشک و قهر ، فریاد ، کتک کاری ، یا توهین زبانی است. در این مبحث سعی کرده ایم اصولی را ارائه دهیم که عمل به آنها به شما و فرزندتان کمک می کند تا به هدف مطلوب برسید. شروع واقعی این گونه تربیت ، از سال های آغاز کودکی است.به خاطر داشته باشید که در سنین پیش دبستانی ، بچه ها کارهای عادی روزمره و مهارت نظم و انضباط را که لازمه ی زندگی است ، به راحتی یاد می گیرند. برای تسلیم کردن کودکان روشی کلی وجود دارد که در همه ی شرایط ، مفید است. آن را یاد بگیرید و بعد در زمینه های مختلف امتحان کنید .

لکنت زبان نوعی اختلال در گفتار است که معمولا در کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. معمولا ترکیبی از عوامل گوناگون باعث لکنت می شود. اگرچه علت واقعی آن مشخص نیست، اما متخصصان بر این عقیده اند که لکنت نتیجه اختلالی است که اضطراب در مکانیزم صوتی ایجاد می کند. بر خلاف بسیاری از اختلالات صوتی و گفتاری، لکنت به سهولت اصلاح نمی شود. اگر روش درمانی صحیح و مناسبی برای اصلاح لکنت اتخاذ نشود، تاثیر منفی روانی ماندگاری بر شخص و ارتباط او بادیگران می گذارد. با بروز چنین مشکلی، والدین باید به اصلاح هرچه زودتر آن بپردازند. هدف کتاب حاضر، در وهله اول این است که والدین را با مراحل رشد گفتار و زبان آشنا سازد، زیرا برای درک عواملی که در ایجاد لکنت زبان نقش دارند، شخص باید با سازوکار تکلم آشنا شود تا هنگام بروز لکنت بداند نقص و اشکال از کجاست. به این ترتیب می توان مشکل را تشخیص داد. انتخاب بهترین روش برای یاری کردن کودک و آشنایی والدین با رفتارهایی که در مراحل مختلف زندگی کودک به ظهور می رسد و شکل لکنت را پیچیده تر می کند، از اهداف دیگر کتاب حاضر است. حقایق مربوط به لکنت زبان؛ علل لکنت زبان؛ مددجویی از پزشک اطفال؛ سازگاری والدین؛ ارثی بودن لکنت؛ فشار همسالان؛ کودکان استثنایی؛ گروه های حامی؛ و پرسش و پاسخ، برخی از عنوان های مباحث و بخش های کتاب است.

ناتوانی در یادگیری. این روزها از این عبارت بسیار استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد، به هر مشکلی که کودک در مدرسه با آن مواجه می‌شود، برچسب «ناتوانی در یادگیری» می‌زنند. چرا کودکی که به او برچسب «مشکل ناتوانی در یادگیری» زده شده، بعضی از کارها را به خوبی انجام می‌دهد اما از عهده دیگر کارها به سختی برمی‌آید؟ چرا مسئولان مدرسه تا کلاس سوم به وجود این مشکل پی نمی‌برند؟ چطور والدین چنین کودکی متوجه نشانه‌های غیرعادی رشد و رفتار فرزندشان تا قبل از ورود به مدرسه نشده‌اند؟ وقتی والدین از خود می‌پرسند: «آیا فرزند من در یادگیری ناتوان است؟» سؤالهای مشابه بسیاری در ذهنشان شکل می‌گیرد. متأسفانه نمی‌توان پاسخهای مشخصی برای این پرسشها یافت. با اطمینان می‌توان گفت کودکانی که دچار این مشکل می‌شوند گروه بزرگی را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال، بعضی از این کودکان خیلی زود شروع به حرف زدن می‌کنند اما بعضی دیگر خیلی دیر حرف زدن را یاد می‌گیرند. بعضی در ده‌ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند و بعضی دیگر تا دوسالگی قادر به راه رفتن نیستند. تأخیر در یک مرحله از رشد الزاماً دلیل وجود این مشکل نیست. بنابراین می‌توان گفت که رشد طبیعی کودک نیز دلیل بر رد مشکل ناتوانی در یادگیری نیست. از این‌رو ممکن است مشکل ناتوانی در یادگیری قبل از دبستان تشخیص داده نشود.

توضیحات

صحبت کردن درباره جنسیت برای بیش­تر والدین کاری دشوار است. نقش انکارناپذیر پدر و مادرها در شکل دادن به هویت جنسی فرزندان ایجاب می­‌کند روش­‌های درستی را برای آموزش جنسی به کودکان­‌شان به کار گیرند.

جنسیت چیزی بیش از جنس یا هویت جنسی است و در رشد هر فرد نقشی حیاتی ایفا می­‌کند. درک جنسیت نه تنها شامل درک چگونگی کارکرد بدن انسان، به ویژه چگونگی تولید مثل، است بلکه شامل درک مفاهیم مربوط به روابط انسانی و مهارت­‌های زندگی فردی نیز می‌­شود.

کتاب « کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان » به این نیاز خانواده­‌ها پاسخ می‌­دهد و به استناد این اصل مهم که کودکان می­‌بایست نخستین آموزش جنسی را، از خانواده ببینند (به جای همسالان، تلویزیون و…)، به شیوه‌های انجام آن می‌­پردازد. کتاب، در هفت بخش دسته­‌بندی موضوعی شده است و نویسنده ضمن پرداختن به روند رشد جنسی فرزندان، به اهمیت توانایی برقراری ارتباط و پذیرش نقش جنسی کودکان نیز اشاره می­‌کند. به نظر نویسنده گذر فرزند از کودکی به بزرگسالی و رشد او را باید گرامی داشت و همواره تایید کرد.

از ویژگی‌­های اصلی کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان ، کاربردی بودن آن است و والدین می­‌توانند از آن به عنوان یک راهنمای عمل استفاده کنند. در هر بخش و متناسب با موضوع مورد بحث، با طرح پرسش­‌های متداول کودکان در آن مورد خاص، چند نمونه پاسخ برای آن نیز ارائه می­‌شود.

نویسنده در طول کتاب بر طولانی بودن روند آموزشی مفاهیم جنسیتی و اهمیت تکرار و تداوم آن تاکید می­‌کند. توصیه به برگزاری آیین گذر ـ هم‌زمان با شروع مرحله­‌ی بلوغ ـ ،  پرداختن به مشکلات خانواده­‌های امروزی و معرفی  شکل­‌های جدید خانواده (با تبدیل خانواده­‌ی گسترده به انواع جدید) از دیگر موضوعات مورد اشاره در کتاب است.

توضیحات

یک کارشناس برای والدینی که از همسر خود جدا شده‌اند و به تنهایی عهده‌دار تربیت فرزند خود هستند، مطالبی را مطرح و توصیه‌هایی را ارائه می‌کند. در کتاب « کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست » به والدین تک سرپرست برای بهبود شرایطشان راهکارهایی داده شده و بر اهمیت استفاده از کمک دیگران تاکید شده است.

خانواده‌های تک سرپرست به علت طلاق، مرگ همسر و متارکه به وجود می‌آیند. کار والد تنها، بسیار مشکل است چرا که باید از پس برآوردن توقعات بسیاری برآید. در بسیاری از موارد، والد تنها باید در آن واحد هم با «غم فقدان» خود کنار بیاید، هم مسئولیت‌های جدیدی را بر عهده بگیرد، هم با تغییر نقش و شرایط خود تطابق یابد، هم به مراقبت از فرزندان ادامه دهد و هم به آنها در امر تطابق با تغییرات اجتماعی نیز به مبارزه برخیزد.

خانواده های تک سرپرست، اگرچه فشارهای اجتماعی، عاطفی و اقتصادی سنگینی را متحمل می‌شوند، اما در عوض معمولا زندگی خود را وقف سعادت بچه‌ها می‌کنند. هدف کتاب « کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست »، کمک به والدهای تنها در انجام کارهای مهم آنهاست. بخش اول و دوم، روند انتقال به وضعیت خانوادگی تک سرپرست را برای والد و بچه‌ها تشریح می‌کند. بخش سوم و چهارم به والد تنها توصیه می‌کند که در سازماندهی خانواده جدید، چه چیزهایی را برای خود و بچه‌ها در اولویت قرار دهد. بخش پنجم و ششم، عوامل مؤثر بر کارایی خانواده را مرور می‌کند و به بیان تغییرات رابطه والد و فرزند در دوره نوجوانی می‌پردازد. بخش هفتم، تأثیر نظام آموزشی را بر بچه‌ها بررسی کرده و درباره کمک‌هایی که والد می‌تواند به بچه‌های خود بکند تا در تحصیل موفق باشند، صحبت می‌کند. بخش هشتم و نهم به ترتیب درباره مشکلات مدیریت خانواده بعد از طلاق و مرگ همسر صحبت می‌کند.

در پایان کتاب « کلیدهای تربیت فرزند در خانواده های تک سرپرست »، چند پرسش و پاسخ آمده است که برای والدهای تنها مفید خواهد بود.

هدف نویسنده از تالیف این کتاب آموزش شیوه‌های عملی به والدین است. علاوه بر استفاده از روشی کاملا علمی در روش‌های بیان شده آن را با زبانی ساده و روان توضیح می‌دهد تا برای عموم والدین قابل استفاده باشد.

در کتاب «کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان» مراحل رشدکودک روحی و فیزیکی کودک یک ساله، تفاوت‌ شخصیت کودکان و رفتارهای مورد انتظار از کودک در این سن بیان شده است.

در این سن کودک یک ساله دوران نوزادی را پشت سر گذاشته اما از جهاتی هنوز به نوزاد شباهت دارد و به همین دلیل برخورد با او در این سن کمی مشکل خواهد‌بود.

در بخش اول کتاب فعالیت‌های زندگی روزانه کودک از جمله تغذیه و خواب در قسمت‌های جداگانه بررسی می‌شود.

بخش دوم جزئیات تفاوت‌های شخصی کودکان بررسی می‌شود و چگونگی نحوه برخورد والدین با کودک توضیح داده‌می‌شود.

بخش سوم کتاب در ارتباط با کنترل کردن رفتارهای درست و نادرست کودک، راه‌حل‌هایی را بیان می‌کند.

«مگ زویبک» متخصص مراقبت از کودکان و دانشیار کلینیکی در دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده کتاب «کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» از مجموعه « کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان » است.

توضیحات

رابطه فرزندان و رقابت آنها با یکدیگر موضوعی است که هنگام تشکیل خانواده و بچه‌دار شدن، فکر والدین را به خود مشغول می‌کند. اگر به فکر داشتن بچه دوم هستید و خود را برای این مهمان آماده می‌کنید، باید درباره طرز رفتار و برخورد بچه‌ها با یکدیگر فکر کنید. شکی نیست که بچه دوم تغییراتی در نحوه زندگی والدین به وجود می‌آورد که بعضی از آنها دوست‌داشتنی و برخی مشکل‌آفرین هستند. کتاب « فرزند دوم پیامدها و راه حل ها » به شما یاد می‌دهد که چگونه با این تغییرات روبه‌رو شوید، مشکلات غیرقابل اجتناب را از سر راه خود بردارید و به پیوندهای خانوادگی خود استحکام بخشید. نویسنده کتاب در طول شانزده سال تجربه خود به عنوان پرستار و مشاور خانواده، با مشکلات هزاران خانواده آشنا شده و به این نکته پی برده است که والدینی که در انتظار بچه دوم هستند، نگران تاثیر نوزاد بر رفتار کودک اول خود می‌باشند. این والدین پس از تولد بچه دوم، به رابطه دو فرزند و چگونگی تاثیر این رابطه بر امور خانواده می‌اندیشند. این کتاب شما را با این مسائل آشنا می‌کند و به پرسش‌هایتان دراین‌باره جواب می‌دهد.

فرزند دوم چه تغییراتی در نحوه زندگی والدین به‌وجود می‌آورد؟ تأثیر نوزاد بر رفتار کودک اول چیست؟ طرز رفتار و برخورد بچه‌ها با یکدیگر چگونه باید باشد؟ کتاب « فرزند دوم پیامدها و راه حل ها » شما را با این مسائل آشنا و به پرسش‌هایتان دراین‌باره پاسخ می‌دهد. بخش اول کتاب (فصلهای ۱ تا ۲۵) شما را در برنامه‌ریزی تشکیل خانواده، حاملگی، زایمان دوم، استقبال از نوزاد دوم، چگونگی آماده‌سازی فرزند اول جهت پذیرش فرزند دوم، یاری می‌کند.

بخش دوم به شما می‌آموزد با رفتارتان پیوند و دوستی را بین فرزندان برقرار کنید تا مراحل رشد و تکامل را بهتر پشت سر بگذارند و در زندگی موفق باشند. طرز رفتار و برخورد اعضای خانواده نسبت به یکدیگر و الگوبرداری کودکان از رفتار و برخورد والدین در برابر مشکلات، همچنین نقش والدین در استحکام یا تعدیل رابطه بین فرزندان از جمله مسائلی است که در این بخش به آن پرداخته شده است.

درباره کتاب کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان

خشونت، پدیده‌ای جدید نیست، اما امروزه مجلات تخصصی، روزنامه‌ها و کتاب‌ها بیش‌ازگذشته به بررسی آن می‌پردازند. به‌رغم اینکه ۱۵ درصد از کودکان در مدارس گرفتار خشونت هستند، هنوز هم اطلاعاتی که درباره خشونت در اختیار والدین و اولیاء مدارس قرار دارد ناچیز است. غیر از ۱۵درصد از کودکان قربانی خشونت، کودکان دیگری نیز هستند که از رویارویی با کودکان قلدر وحشت دارند. این کودکان نیز جزو قربانیان ناشناخته خشونت به‌شمار می‌آیند. مطالعه «کلیدهای رویارویی با پدیده خشونت در کودکان و نوجوانان» سبب آشنایی والدین با این پدیده شده و راه‌حل‌های ویژه‌ای برای برخورد با کودکان خشونت‌گرا یا قربانیان خشونت در اختیار آنان قرار می‌دهد. این کتاب شامل شش بخش است؛ بخش اول، نگرشی کلی بر پدیده خشونت است، بخش دوم و سوم، درباره قربانیان خشونت و کودکان خشونت‌گرا بحث می‌کند. بخش چهارم و پنجم به‌ترتیب راه‌های کمک به کودک قربانی و کودک خشونت‌گرا را به والدین آموزش می‌دهد و بخش ششم به نقش مدارس در برخورد با پدیده خشونت پرداخته، والدین را راهنمایی می‌کند تا از اولیاء مدارس بخواهند برای این پدیده اهمیت لازم را قائل شوند. مداخله والدین یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌های مقابله با خشونت است. این کتاب، اطلاعاتی را در اختیار والدین قرار می‌دهد تا بتوانند با استفاده از شیوه‌های مؤثری که براساس نتایج جدیدترین تحقیقات پیشنهاد شده‌اند در حل پدیده خشونت دخالت کنند.

«کلیدهای پرورش مهارت دوست‌یابی در کودکان و نوجوانان» نوشته میشل بربا و ترجمه اکرم قیطاسی، عنوان کتابی است که والدین را مخاطب قرار می‌دهد و به پرسش‌های آنها چون «چرا دوستان تا این اندازه برای فرزندتان اهمیت دارند؟» و «چرا امروزه بچه‌ها در مورد دوستی مشکل دارند؟» پاسخ می‌دهد.

در بخش اول این کتاب به این موضوع پرداخته شده که «چرا دوستان تا این اندازه برای فرزندتان اهمیت دارند؟» نویسنده در پاسخ به این پرسش آورده است: «دلیل اصلی اهمیت دوستان برای یک کودک، سرگرمی و همراهی است، اما در واقع دلایل زیادی برای اهمیت دوستی وجود دارد. آخرین تحقیقات نشان می‌دهند که دوستان نه تنها بر زندگی فرزندان ما تاثیر می‌گذارند، بلکه پایه‌های روابط بزرگسالی، سلامت، شادی، شغلی که انتخاب می‌کنند، عزت نفس‌شان، کسانی را که به عنوان شریک زندگی انتخاب می‌کنند و نحوه تربیت فرزندانشان را در آینده تشکیل می‌دهند.»

مشکلات دوستی و مهارت‌های دوست‌یابی و آموزش این مهارت‌ها به بچه‌ها و 10 مورد از بدترین کارهایی که والدین درباره زندگی اجتماعی فرزندانشان انجام می‌دهند از جمله مواردی است که در بخش نخست کتاب «کلیدهای پرورش مهارت دوست‌یابی در کودکان و نوجوانان» به آن اشاره شده است

معرفی موهبت کامل نبودن: رها کردن خود آرمانی و پذیرش خود واقعی :

در دنیای کنونی، ما هر روز با سیلی از پیام‌ها و پندها روبروییم که به ما می‌گوید باید چه باشیم و چگونه باشیم! و ما را به این باور می‌رسانند که باید شخصیت و زندگی بی‌نقصی داشته باشیم. گاهی دست یافتن به شخصیت ایده‌آلی که برای خود تصور کرده‌ایم تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی می‌شود. بسیاری از ما نیز تلاش می‌کنیم به این شخصیت کامل و دلپذیر برسیم، و بی‌نقص رفتار کنیم؛ اما در همین حال فکر می‌کنیم، اگر نتوانیم این کامل بودن را حفظ کنیم چه خواهد شد؟ اگر شکست بخوریم دیگران چه فکری خواهند کرد؟ چه زمانی دست از ثابت کردن خود برخواهیم داشت؟ این افکار و عدم موفقیت در رسیدن به شخصیت ایده‌آلی که برای خود تصور کرده‌ایم می‌تواند احساس شکست، ناتوانی و نارضایتی از خود را در ما به وجود آورد.

امروز روانشناسان بسیاری در مجموعه کتاب‌های خودیاری به طرح این مسئله پرداخته‌اند. نخستین گام در این مسیر خودپذیری است؛ یعنی پذیرفتن بی‌قید و شرط خودمان، درست همانگونه که هستیم، با همه‌ی توانایی‌ها و ناتوانی‌ها.

دکتر براون با ارائه‌ی ده راهنمایی مهم،کمک می‌کند قلب و روح و ذهن خود را متعهد کنیم که احساس شجاعت، شفقت و پیوند را در خود پرورش دهیم و در نتیجه‌ی آن به احساس کافی بودن دست یابیم.

کتاب حاضر راهنمایی است برای آن که صبح ها برخیزیم و با خود بگوییم: «مهم نیست چقدر از کارهایم انجام می‌شود و چقدر باقی می‌ماند، من کافی هستم»، و شب‌ها هنگام رفتن به رختخواب با خود فکر کنیم: «درست است که گاهی اوقات می‌ترسم اما من شجاع هم هستم، و درست است که کامل نیستم و آسیب‌پذیرم اما همه‌ی این‌ها این حقیقت را که من لایق عشق، تعلق و شادی هستم تغییر نخواهد داد».

این کتاب راهی برای تغییر طرز فکرِ «مردم چه فکری خواهند کرد؟» به «من کافی هستم» است.

کتاب حاضر فعالیت های گوناگونی از خواندن گرفته تا رقابت کردن، از جست وجوی گنج تا توپ بازی و غیره را در موقعیت های مختلف ارایه می دهد. هر بازی دارای علایم و نشانه های مفیدی است برای مشخص کردن این که بازی، در چه فضایی اتفاق می افتد، وسایل مورد استفاده برای بازی چیست و یا بچه ها چه نوع تماس فیزیکی با هم خواهند داشت. بازی ها در حالی که به مرور پیشرفت می کنند، این امکان را در اختیار بزرگسالان قرار می دهند تا هربار، فعالیت ها را متناسب با نیاز بچه ها انتخاب کنند. والدین و معلمان نیز امکان مشارکت در بازی ها را دارند. کتاب 101 بازی نشاط آور فعالیت های گوناگونی از خواندن گرفته تا رقابت کردن،از جست و جوی گنج تا توپ بازی و غیره را در موقعیت های مختلف ارائه میدهد.هربازی دارای علائم و نشانه های مفیدی است برای مشخص کردن اینکه بازی،در چه فضایی اتفاق می افتد،وسایل مورد استفاده برای بازی چیست و یا بچه ها چه نوع تماس فیزیکی با هم خواهند داشت،بازی ها در حالی که به مرور پیشرفت میکنند،این امکان را در اختیار بزرگسالان قرار میدهند تا هر بار،فعالیت ها را متناسب با نیاز بچه ها انتخاب کنند.والدین و معلمان نیز امکان مشارکت در بازی ها را دارند،نه فقط برای هدایت و راهنمایی بچه ها بلکه برای لذت بردن از آن ها!

موضوع کتاب حاضر، رفتارگرایی کاربردی است و با هدف به چالش کشیدن روان شناسی پاداش و تنبیه به عنوان عاملی مخرب در رفتار کودکان به نگارش در آمده است. نگارنده به زبانی ساده و با تکیه بر پژوهش های علمی بیان می کند که برنامه هایی که در تغییر رفتار استفاده می شود در درازمدت موثر نخواهد بود و فقط فرمانبرداری موقت را ایجاد می کند. همچنین تشویق و تحسین، رشوه ای کلامی است که کودکان را به جلب تایید بزرگسالان وابسته می کند. به اعتقاد وی افراد نیازمند راهکارهایی هستند که آن ها را در کنترل کردن دیگران بی نیاز کند. این کتاب دربرگیرنده دوازده فصل است که شش فصل نخست آن، مباحث اصلی در مخالفت با رفتارگرایی کاربردی را مطرح می کند. بخش دوم کتاب تاثیر منفی پاداش و راه حل های جایگزین آن را در ارتباط با عملکرد کارمندان، یادگیری دانش آموزان و رفتار کودکان در محیط خانه بررسی می کند. در این بخش سه مبحث به صورت جداگانه آمده تا مخاطب دسترسی راحت تری به آن ها داشته باشد. موضوعات مربوط به محیط کار، مباحث آموزشی، و ارزش ها و رفتار کودکان این مباحث را تشکیل می دهد که هر کدام در دو فصل آورده شده است.

چهارساله‌ها می‌توانند بسیار جنجال‌برانگیز، ریاست‌طلب و نافرمان باشند زیرا می‌کوشند تا استقلال خود را نشان دهند. اغلب والدین این جمله را از آنها می‌شنوند: «شما نباید به من دستور بدهید.» به علاوه، بسیار پرتوقع خواهند شد. ممکن است بارها در برابر شما که اصرار دارید لباسی را به او بپوشانید مقاومت کند یا اصولاً از پوشیدن هر چیزی که برایش انتخاب کرده‌اید خودداری ورزد. احتمالاً او در انتخاب مدل مو، نوع غذا و اینکه از کدام سمت خیابان راه برود، سلیقه‌های خاص خودش را دارد. نوسانات روحی او در این سن بسیار زیاد است. یک لحظه به شما علاقه نشان می‌دهد و اگر او را ناراحت کنید، لحظه‌ای دیگر فریاد می‌زند: «از تو متنفرم!» کتاب کلیدهای رفتار با کودک چهارساله شادابی و سرزندگی این مرحله از رشد کودک شما را مورد تحسین قرار می‌دهد. این کتاب باعث می‌شود دنیای احساسات و رفتارهای کودکتان را هر چه بهتر بشناسید و در عین حال توصیه‌های ارزشمند و روشهای کنترل شرایط را پیش رویتان می‌گذارد تا به شما کمک کند که واکنشهای مؤثری را از خود بروز دهید. هدف این کتاب، پربارتر کردن تجربه‌هایی در زمینه چهارمین سال زندگی، برای شما و کودکتان است.

درباره کتاب کلیدهای عادت دادن فرزند به کار در خانه

امروزه پول به‌سختی به دست می‌آید و وقت به سرعت می‌گذرد و به همین دلیل، ما اغلب احساس می‌کنیم در منزل، به قدری کمک نیاز داریم. اما تاکنون چند نفر از والدین، نزدیک‌ترین منبع توان بالقوه، یعنی نیروی فرزندانشان را مورد بهره‌برداری قرار داده‌اند؟ در پاسخ به این پرسش، پیوسته می‌شنویم: «استفاده از نیروی کودکان در خانه، ایده‌ای عالی است، ولی کمک کودکان، بیش از آنچه موجب صرفه‌جویی در وقت شود، وقت ما را می‌گیرد.» البته این صحبت، در ظاهر درست می‌نماید و والدین شاید بتوانند کارها را سریعتر و بهتر از فرزندانشان انجام دهند، ولی آیا پیش‌گرفتن چنین روشی درست است؟ ما معتقدیم کمک کردن فرزندان در کار منزل، کاری منطقی و جالب است؛ چون کودکان باید کارها را بیاموزند و والدین نیز به کمک ایشان نیاز دارند. تا زمان رسیدن فرزندانتان به هجده‌سالگی، آنها سالهای زیادی را تحت تربیت و راهنمایی شما گذرانده‌اند. در نظر داشته باشید که برای دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه، تنها ۲۱۰۰ ساعت حضور در کلاس درس و مطالعه خارج از کلاس و برای آموختن مهارتهای حرفه‌ای، تنها نیمی از این زمان لازم است. برای آموختن کارها به کودکان، شما در منزل، بیش از شانزده برابر دانشگاه، زمان در اختیار دارید. برای استفاده مفید از این ساعات، چه برنامه‌ای تدارک دیده‌اید؟ درباره زمانی که فرزندانتان، به قصد شروع زندگی جدید و مستقل، منزل را ترک می‌کنند، بیندیشید. ما والدین تصور می‌کنیم آنان می‌توانند با تمام چالشهای زندگی کنار بیایند، اما آیا درست می‌اندیشیم؟ تصور می‌کنیم فرزندانمان کارهای اساسی و نیز تعمیرات خانگی را یاد گرفته‌اند، اما آیا واقعاً یاد گرفته‌اند؟ تصور می‌کنیم ایشان می‌توانند با مهارت، غذاهای مغذی بپزند که از نظر رژیم غذایی مناسب باشد، ولی آیا واقعاً دست به آشپزی می‌زنند؟ فکر می‌کنیم ایشان به مهارتهای لازم برای نظم و ترتیب بخشیدن به لوازم شخصی‌شان دست یافته‌اند، اما آیا حقیقتاً این مهارتها را یاد گرفته‌اند؟ تصور می‌کنیم ایشان می‌توانند درآمدشان را درست بودجه‌بندی و از گرفتن وامهای غیرضروری اجتناب کنند، ولی آیا واقعاً از عهده این کار برمی‌آیند؟ در بسیاری موارد، والدین اجازه می‌دهند که بعضی امور ظاهراً ناچیز نادیده گرفته شوند، به این امید که کارها در آینده، خودبه‌خود روبه‌راه خواهند شد. ولی آیا می‌توانیم تعلیمات و آموزشهای اساسی فرزندانمان را به شانس و اتفاق واگذار کنیم؟ آیا راه بهتری وجود ندارد؟ این کتاب، برای آگاهی والدین از اصول، راهبردها و نکاتی در چگونگی کمک به موفقیت کودکان در انجام کارهای خانه، به رشته تحریر درآمده است. بی.اف. اسکینر، از طریق آزمایشهایی روی کبوترها، کشف کرد که پرنده را می‌توان - با امیدِ دریافت پاداش ذره‌ای غذا - به ده هزار بار نوک زدن به زمین واداشت. کودکان ممکن است برای جلب توجه بزرگسالان یا دریافت جایزه‌ای که به دنبال آن هستند، مانند کبوترها، بارها و بارها تلاش کنند تا پاداششان را چه مثبت و چه منفی، به دست آورند. در این کتاب، چگونگی تبدیل واکنشهای منفی به واکنشهای مثبت را به شما نشان خواهیم داد تا کودک به انجام خواسته شما که در این مورد کار کردن در منزل است، وادار شود. در مباحث این کتاب، همچنین خواهید آموخت که کودک در چه سنی باید چه نوع مهارتی را کسب کرده باشد.

  •  
  •  

معرفی کتاب کلیدهای تربیت فرزند قدرشناس

امی مک کریدی راهکارهای موثری برای توانمندسازی کودکان در فرهنگ از خود راضی امروزی حاکم بر جامعه امروزی ارائه می‌دهد. این راهکارها در کتابی با عنوان کلیدهای تربیت فرزند قدرشناس، منتشر شده است. اکرم کرمی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است.

درباره کتاب کلیدهای تربیت فرزند قدرشناس

متاسفانه اغلب کودکان امروزی احساس می‌کنند زندگی به آن‌ها بدهکار است. آن‌ها یاد نگرفته‌اند که بدون کار و تلاش به موفقیت نمی‌رسند. والدین خود را موظف می‌دانند در خدمت هوس‌های آن‌ها زندگی کنند. این کودکان از خودمچکر با همین روحیه بزرگ می‌شوند و مشکلات بیشتری را رای جامعه ایجاد می‌کنند. امی مک کریدی در کتاب کلیدهای تربیت فرزند قدرشناس، به شما کمک می‌کند تا فرزندانی مسئولیت‌پذیر را پرورش دهید. او اعتقاد دارد کودکان باید از اوان کودکی، در امور خانواده سهم داشته باشند، کوشا باشند، خوبی‌ها را جبران کنند و از پس مدیریت امور مالی خود بر بیایند. چنین کودکانی شاد هستند و برای آینده آماده شده‌اند. این کتاب راهکارهایی را برای تربیت چنین کودکانی در اختیار شما قرار می‌دهد.

کتاب حاضر، یکی از کتاب های مجموعه «کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان» است که به والدین کمک می کند فرزندان خود را مطابق با نیازهای متعدد فزاینده جامعه امروز پرورش دهند. کتاب های این مجموعه والدین امروز را مخاطب قرار می دهد و به مشکلات کنونی آن ها پاسخ می دهد. این کتاب اصول کارکرد مغز در کودکان برای بچه های صفر تا پنج سال طراحی شده است و به ما نشان می دهد که مغز واقعاً چگونه کار می کند و چرا باید در مدارسمان تغییراتی ایجاد کنیم.این مجموعه به والدین کمک می‌کند رزندان خود را مطابق با نیازهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند. امروزه روش بزرگ کردن فرزند با گذشته فرق کرده است و از جهات فراوانی نیز مشکل‌تر شده است. کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان، والدین امروز را مخاطب قرار می‌دهد و به مشکلات کنونی آنها پاسخ می‌دهد. اصول کارکرد مغز در کودکان دکتر جان مدینا یک زیست‌شناس مولکولی و یک محقق مشاور است. او کتاب دیگری به نام 12 روش کامیابی در کار، خانه و مدرسه دارد که از نظر روزنامه نیویورک تایمز یکی از پر فروش ترین کتاب‌ها در حوزه اصول کارکرد مغز است. مدینا استاد مهندسی ژنتیک در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن است. او همچنین رئیس بخش مطالعات آموزشی مرکز مغز دانشگاه سیاتل است. 

صحیح
شماره اشتباه
دسته بندی