کتاب مصوّر حاضر، از سری کتاب های«نفرین پیرمرد سفیدپوش» است که به زبان ساده و روان و برای گروه های سنی (ب) و (ج) تدوین شده است. هدف از نگارش این مجموعه کتاب ها، شناخت ادبیات کهن ایران، آموزش مهارت های زندگی، و بهبود سطح سواد خواندن است. این داستان برگرفته شده از کتاب «تاریخ بیهقی»؛ تالیف «ابوالفضل محمدبن بیهقی» است. در این کتاب در قالب داستان، مهارت «غلبه بر دروغ گویی» آموزش و در بخش پایانی کتاب فعالیت هایی درباره داستان و راهکارهایی برای غلبه بر دروغ گویی آمده است. در این داستان آمده است: «فریدون» توسط پیرمرد سفیدپوش نفرین شده و این بار در نقش غلامی در میان لشکریان «امیر نوشتگین» ظاهر می شود و ماموریت دارند تا «علی قهندری»؛ سردسته راهزنان را دستگیر کنند. فریدون کمک می کند تا علی قهندری دستگیر شود و با کارخوبش از نفرین پیرمرد سفیدپوش رهایی می یابد. فریدون یاد می گیرد که برای شکست دادن راهزن نباید دروغ بگوید و به جای این کار خودش را به گنجشک تبدیل می کند. پیام این داستان به مخاطبان این است که نباید حتی در مواقع خطر، دروغ بگویند.

کتاب مصوّر حاضر، مجلدی از سری کتاب های «نفرین پیرمرد سفیدپوش» است که به زبان ساده و روان و برای گروه های سنی (ب) و (ج) تدوین شده است. هدف از نگارش این مجموعه، شناخت ادبیات کهن ایران، آموزش مهارت های زندگی، و بهبود سطح سواد خواندن است. این داستان برگرفته شده از شاهنامه «ابوالقاسم فردوسی» است. در این کتاب در قالب داستان، مهارت «خودآگاهی» آموزش و در بخش پایانی کتاب، فعالیت هایی درباره داستان و راهکارهایی برای افزایش «خودآگاهی» آمده است. در این داستان می خوانیم: «فریدون» این بار در نقش «زال» پهلوان ظاهر می شود و با سیمرغ رو به رو می گردد. پیرمردی که فریدون را نفرین کرده دو راه پیش روی فریدون می گذارد که یا باید زال باقی بماند یا به زندگی فقیرانه اش بازگردد. فریدون تصمیم درستی می گیرد و با آگاهی از این مطلب که او از استعدادهای زال برخوردار نیست؟، سعی می کند باعث بدنامی زال نگردد. قابل ذکر است که مخاطبان در این داستان با چگونگی داستان زندگی زال آشنا می شوند. پیام این داستان به مخاطبان این است که همیشه نسبت به استعدادها و شخصیت خود، آگاهی داشته باشند.

کتاب «بلوغ» فقط‌ دخترها ‌بخوانند نوشته‌ی «تری کوون هوون» و ترجمه‌ی «مهسا مشتاق» است. در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «رشد، فرآیندی طبیعی است. زن‌ شدن برای دختران تغییری هیجان‌‌انگیز است؛ اما می‌‌تواند کمی هم ترسناک باشد. طبیعی است که در این‌ باره سوال داشته باشید. به‌ خاطر داشته باشید که تغییرات بدن، کاملاً خصوصی است. بلوغ، طبیعی است و برای همه‌‌ی دخترها و پسرها پیش می‌‌آید و بخشی از فرآیند رشد است! اگر نیازها و ویژگی‌‌های این دوران را به‌ خوبی بشناسیم و راه‌‌های سالم تأمین این نیازها را بیاموزیم و از تجربه‌‌های ناب زندگی بهره‌‌مند شویم، خواهیم توانست خود را برای به‌ عهده‌ گرفتن مسئولیت‌‌های اجتماعی دوران بزرگسالی مهیا سازیم. این کتاب اطلاعات شایانی درباره‌‌ی بلوغ در اختیار شما قرار می‌‌دهد. دورانی که در آن به‌ سر می‌‌برید یا در آستانه‌ ی ورود به آن هستید. به دلیل تغییرات سریع و نسبتاً زیادی که این دوره از زندگی به‌ همراه دارد، سؤالات بی‌‌شماری را در ذهن‌‌تان ایجاد کرده و خواهد کرد. این دوره از رشد، حد فاصل کودکی و جوانی محسوب شده و ویژگی اصلی آن نمایان‌ شدن تغییرات جسمی و جنسی در نوجوان است. این دوران را همه‌‌ی بزرگسالان مثل پدر و مادر شما هم تجربه کـرده‌‌اند. تجربه‌‌ای که در‌ عین پیچیده‌ بودن، لذت‌‌بخش و هیجان‌‌انگیز هم هست. امیدواریم بتوانیم با این کتاب به بخشی از سؤالات شما درمورد بلوغ پاسخ دهیم.» این کتاب را انتشارات «ابوعطا» منتشر کرده است.  

صحیح
شماره اشتباه
دسته بندی