طیّب حاج رضایی نمایندۀ لوطیانی بود که در قیام 15 خرداد 1342 عمق پیوستگی خود را با مرجعیت شیعه به اثبات رساند و در برابر استبداد پهلوی قد عَلَم کرد. وی که از اوایل دهۀ سی سابقۀ مراوده با دربار پهلوی را در کارنامه داشت در همان دوران نیز پیوستگی خود را با روحانیت قطع نکرد. این ارتباط پس از وقوع کودتای 28 مرداد 1332 و انزوای روحانیت بیشتر هم شد؛ به‌طوری که همان زمان گزارشگر ساواک این ارتباط را به «تغییر لحن» طیّب حاج رضایی تعبیر کرد. درباره طیّب حاج رضایی و فعالیت‌های وی در کودتای 28 مرداد 1332 و قیام 15 خرداد 1342 صحبت و کتاب‌هایی نیز نوشته شده است، اما این آثار اغلب رویکردی خاص و یکسان داشته و سؤال‌های فراوانی در ذهن مخاطب پیش کشیده‌اند.
با توجه به آنچه گفته شد، اثر پیشرو را به جرئت می‌توان نخستین پژوهش علمی و تحلیلی دربارۀ زندگانی طیّب حاج رضایی دانست و ادعا کرد که این اثر به‌نوعی حاصل و مجموع، تکمیل‌کننده پژوهش‌های پیشین در این زمینه است. اگرچه این اثر حاصل تحقیق و پژوهش پنج‌سالۀ نگارندۀ آن از سال 1390 تا 1395 درباره طیّب حاج رضایی است، نویسنده به خود اجازه نمی‌دهد تا ادعا کند این اثر فاقد نقص و کاستی است. از این‌رو با آگاهی از کاستی‌ها، امید است تا پژهش پیشرو سرآغاز انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه باشد.

برای تاریخ می‌گویم» نوشته سعید علامیان از تولیدات شاخص دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری است که به بازخوانی خاطرات محسن‌رقفیق‌دوست اختصاص دارد. این کتاب از مقطع ورود حضرت امام خمینی (ره) در 12 بهمن که محسن رفیق‌دوست راننده بلیزر امام(ره) بودند، آغاز می‌شود و تا روزهای سخت تشکیل سپاه و تاسیس نخستین وزارتخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه پیدا می‌کند. علامیان برای نگارش این اثر مرارت فراوانی متحمل شده و با صرف زمانی بالغ بر سه سال موفق به جمع‌آوری و ثبت و تدوین خاطرات رفیق‌دوست از روزهای ملتهب و پر افت و خیز دهه نخست انقلاب شده است. هدایت‌الله بهبودی، مدیر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری چندی پیش درباره ضرورت انتشار کتاب خاطرات محسن رفیقدوست، عنوان کرده بود که از مدتی پیش به این نتیجه رسیده‌ایم که ثبت و ضبط خاطرات دهه اول انقلاب مغفول مانده است بنابراین می‌بایست برای این برهه زمانی اقدامی صورت می‌دادیم. گذشت زمانی قریب به 34 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ضرورت توجه به حوادث سال‌های آغازین انقلاب را نیز افزایش می‌داد. با درنظر گرفتن این ویژگی‌ها «برای تاریخ می‌گویم» را می‌توان یکی از معدود آثار تاریخی در زمینه رویدادهای مهم روزهای نخست پیروزی انقلاب و روند وقایع عمده آن دانست که توانسته است با نثری زیبا و اثرگذار به قلب گوشه‌هایی از تاریخ مغفول مانده انقلاب اسلامی پرتو بیفکند.

گزیده ای از کتاب

می شود گفت که سپاهی ها نه به جهت ارگانیک بلکه اعتقادی به حزب جمهوری اسلامی نزدیک بودند؟

از این جهت می توانیم بگوییم یکی بودند. همان هایی که تشکیل دهنده حزب جمهوری اسلامی بودند مدافع سپاه هم بودند. من اولین حکم رسمی ام را از شهید بهشتی گرفتم؛ اما اینکه بازوی مسلح کسی باشم، نه خیر. ما بازوی مسلح امام بودیم. از اول بازوی مسلح امام و رهبری بودیم. حتی بازوی مسلح شورای انقلاب هم نبودیم. حتی زمانی که زیر نظر شورای انقلاب بودیم، بازوی مسلح امام بودیم، اما زیر نظر شورای انقلاب.

گزیده ای از کتاب

روزی، پارسا به چمن گل گفت: «دخترم، حالا دیگر تو بزرگ شده ای و باید همسری داشته باشی. هرکه را می خواهی، بگو تا تو را به او بدهم.»
چمن گل گفت: «پدرجان، دلم می خواهد شوهر توانا و قدرتمندی داشته باشم. آرزو دارم همسرم از همه قدرتمندتر و قوی تر باشد.»
پارسا گفت: «شاید خورشید را می خواهی؟»
چمن گل گفت: «اگر از همه قوی تر است، بله.»
پارسا، رو به خورشید کرد و گفت: «ای خورشید بزرگ، دخترم از من همسری توانا و قدرتمند خواسته است. او دختری زیبا و مهربان است. می خواهم که تو همسرش شوی.»
خورشید گفت: «ای مرد پرهیزگار، اگر دخترت چنین چیزی خواسته است، باید به سراغ ابر بروی. او از من قوی تر است؛ چرا که می تواند طوری مرا بپوشاند که مردم از نور و روشنایی من محروم شوند.»

معرفی کتاب بازاریابی راهبردی: استراتژی کتاب فروشان موفق (کتابی برای کتاب)

کتاب بازاریابی راهبردی: استراتژی کتاب فروشان موفق (کتابی برای کتاب) نوشته‌ی محمدرضا اسماعیلی و مرضیه حبیبی به فرایند توزیع و فروش کتاب و نقش فروشنده کتاب می‌پردازد. نقش فروشنده در این صنف پررنگ‌تر از دیگر شغل‌ها است و اوست که با هدایت درست و اصولی، کتاب مورد نظر را به مشتری معرفی می‌کند. این کتاب به بررسی این نقش مهم و خصوصیات و توانمندی‌های مورد نیاز فروشنده به صورت ویژه پرداخته است.

این روزها بیشتر ناشران و کتاب فروشی‌ها از کساد بودن بازار کتاب گله مندند، ولی در این میان ناشران و کتابفروشی‌هایی هستند که اوضاع و احوالشان کمی بهتر از باقی هم صنف‌هایشان است و کتاب‌هایی با تیراژهای بالا به بازار عرضه می‌کنند و اوضاع کسب و کارشان تا حدودی پر رونق است.

بر این اساس نویسنده در کتاب استراتژی کتاب فروشان موفق به دنبال آن است تا تجربیات آن‌ها و برداشت‌های خود را در خصوص اصول و مبانی کسب و کار کتاب ارائه دهد، به طوری که بتوان برای تمامی ناشران و کتابفروشی‌های فعال و کسانی که قصد دارند در این زمینه فعالیت نمایند، مورد استفاده قرار گیرد.

کتاب بازاریابی راهبردی از چهار فصل تشکیل شده است؛ در فصل اول، در خصوص کتاب و اهمیت آن به عنوان یک سرمایۀ فرهنگی، مطالب مختصری عنوان گردیده است. در فصل دوم، مراحل راه‌اندازی فروشگاه کتاب و الزامات و بایدها و نبایدهای آن تشریح شده است. این فصل به عنوان یک راهنما برای کارآفرینان حوزۀ کتاب قابل بهره‌برداری است. در فصل سوم، تجربیات برخی از ناشران و فروشندگان کتاب دسته‌بندی و در قالب مدلی شماتیک ارائه شده است. نهایتاً در فصل چهارم، اصول و مبانی بازاریابی راهبردی برگرفته از تحقیقات دانشمندان علم بازاریابی، ارائه شده است. شما می‌توانید با مطالعۀ این فصل، با خلاصه‌ای از علم بازاریابی که در کتب و مقالات مختلف و با ذکر منبع ارائه شده، آشنا شوید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

در بخشی از کتاب بازاریابی راهبردی: استراتژی کتاب فروشان موفق می‌خوانیم:

از مهم‌ترین نگرانی‌های هر فروشنده‌ای این است که در فروشگاه او قرار است چه محصولاتی عرضه شود؟ مثلاً در موضوع خاص کتاب، او قرار است چه کتاب‌هایی را به مشتریان خود عرضه نماید؟ کتاب‌های خود را از کدام مؤسسه‌های انتشاراتی تهیه نماید؟ از نوشته‌های کدام‌ یک از نویسندگان بیشتر استفاده نماید؟ و...

برای این منظور ضروری است شناختی از سلیقه و دغدغۀ جوانان و نسل فرهنگی شهر به عمل آید. اگر چه ممکن است قشر فرهنگی ضرورتاً طالب کتاب نباشند و چه بسا در عمل آن‌ها را بی‌رغبت به کتاب دریابید ولی آنچه مهم به نظر می‌رسد، این است که هر کتابی بنا به ویژگی‌های محتوایی و ظاهری‌ای که دارد، مخاطبان خاص خود را پیدا می‌کند.

در هر صورت ضروری است فهرستی از انتشاراتی‌ها و کتاب‌های مورد نظر تهیه و سبد کتاب کتاب‌فروشی خود را مشخص نمایید.

کتاب‌فروشان موفق بهترین متخصصان انتخاب کتاب خوب هستند. ضرورتی ندارد همۀ کتاب‌های یک انتشاراتی را در کتاب‌فروشی‌تان داشته باشید، کافی است به دنبال شناخت بهترین‌ها باشید.

تلاش کنید در موضوعی که انتخاب نموده‌اید، نویسندگان مشهور و مطرح، را بشناسید. با بررسی در فضای مجازی، از روند کتاب‌ها آگاهی کسب نمایید. ترجیحاً تک‌تک کتاب‌هایی را که انتخاب می‌کنید تورقی کنید و یا از دیگران کمک بگیرید تا کتاب‌ها را مطالعه نموده و در مورد مفید و جذاب بودن آن‌ها به شما کمک کنند. برخی کتاب‌ها آن‌قدر شناخته شده هستند که نیازی به خواندنشان نیست. مثلاً به فهرست کتاب‌هایی که در مجموعۀ کتاب‌فروشی‌های موفق کشور ارائه می‌شود، نگاهی بیاندازید. غالب آن‌ها کسانی هستند که بهترین‌های بازار را گلچین نموده‌اند و این می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

صحیح
شماره اشتباه
دسته بندی