مراحل و عوامل و موانع رشد سیاسی
   

  ۲۴۶

  رقعی

  چاپ ۳

  ماهی
  نویسنده کلمنت هنری داد,عزت الله فولادوند
  شابک ۹۷۸۹۶۴۷۹۴۸۹۲۰
  کد دیویی ۳۲۰.۹۱۷۲۴
  فایل صوتی
  فایل الکترونیکی

  مراحل و عوامل و موانع رشد سیاسی

  این کتاب پژوهشی است درباره‌ی دگرگونی و مدرن‌سازی سیاسی در جهان سوم که با استناد به تئوری‌های جدید در این خصوص، به نگارش درآمده است. بر این اساس نویسنده با اشاره به مساله‌ی سنت‌گرایی در کشورهای جهان سوم و این که تغییر باید در دامان این سنت‌ها صورت پذیرد، نشان می‌دهد که هرکدام از اقسام سنت، چه تاثیری بر تعیین جهت دگرگونی سیاسی خواهد داشت و اصولا دگرگونی چگونه پدید می‌آید و چه عواملی در شکل‌گیری آن موثر هستند. کتاب با این مبحث پایان می‌یابد که آیا کشورهای جهان سوم باید در رشد سیاسی، از الگوهای شرقی و غربی تاثیرپذیرند یا می‌توانند با استفاده از سنت‌های خود، به صورتی جدید وضع سیاسی خود را شکل بخشند که پاسخ نویسنده، بیش‌تر بر محور همین موضوع اخیر است. بخش دوم کتاب نیز شامل هفت مقاله است: 1- جنبه‌های رشد سیاسی: مفهوم رشد سیاسی/ لوشن‌پای، 2- دموکراسی/ رابرت دال، 3- ریشه‌های دموکراسی/ کارلز بوآ، 4- رشدنیافتگی سیاسی/ میک‌مور، 5- جامعه‌شناسی مدرن‌سازی/ رانلد اینگلهارت، 6- راه‌های مدرن‌سازی سیاسی/ م. گ. اشمیت، 7- تعارض و همگرایی فرهنگ‌ها در قرن بیست و یکم/ ساموئل هانتینگتون."
  عزت‌الله فولادوند در 1314 در شهر اصفهان به دنیا آمد. پدرش قاضی دادگستری بود. او پس از گذراندن تحصیلات پایه در تهران، ابتدا برای ادامه‌ی تحصیل به انگلستان رفت، اما به علت برخی مشکلات دوباره به ایران بازگشت و دوره‌ی دبیرستان را به پایان رساند. سپس به پاریس رفت و دو سال در رشته‌ی پزشکی تحصیل کرد. پس از مطالعه‌ی کتابِ مسائل فلسفه اثر برتراند راسل پزشکی را رها کرد و برای تحصیلِ فلسفه عازم امریکا شد و دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای فلسفه را در دانشگاه کلمبیا گذراند. از اساتید او می‌توان به آرتور دانتو، رابرت کامینگ و سیدنی مورگن بسر اشاره کرد.
  فولادوند از سال 1343 تا 1359 در سمت‌های مختلف در شرکت ملی نفت ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی مشغول به کار بوده است. در کنار فعالیت‌های شغلی به فعالیت‌های فرهنگی نیز پرداخت و در همان سال‌ها ترجمه‌هایی از او منتشر شد. ترجمه‌ی کتاب‌های فلسفه کانت و آگاهی و جامعه به‌ترتیب در دوره‌های هشتم و نهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شده‌اند.
  از ترجمه‌های او می توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: گریز از آزادی (اریش فروم)، آلبرکامو (کانر کروز اوبراین)، خشونت (هانا آرنت)، به یاد کاتالونیا (جرج اورول)، جامعه‌ی باز و دشمنان آن (کارل پوپر)، فلاسفه‌ی بزرگ (برایان مگی)، راه فروبسته (هنری استیوارت هیوز)، زندگینامه‌ی فلسفی من (کارل یاسپرس) اخلاق در فلسفه‌ی کانت (راجر سالیوان)، آغاز فلسفه (هانس گئورگ گادامر).

  کتب دیگر انتشارات ماهی
  کتب مرتبط
  صحیح
  شماره اشتباه
  دسته بندی