ادبیات امروز،رمان40 (آخرین پدرخوانده)
   

  ۶۳۷

  رقعی

  چاپ ۱

  افق
  نویسنده ماریو پوزو,حبیب الله شهبازی
  شابک ۹۷۸۰۲۰۰۰۸۷۷۹۷
  کد دیویی
  فایل صوتی
  فایل الکترونیکی

  ادبیات امروز،رمان40 (آخرین پدرخوانده)

  شهبازی در پیشگفتار کتاب می نویسد: ماریو پوزو نویسنده آمریکایی سیسیلی الاصل و خالق پدرخوانده در این اثر نیز چون دیگر آثار ماندگار خود، جامعه آمریکا را به نقد می کشد. او از همه چیز می گوید؛ از عشق و سیاست و اقتصاد گرفته تا طنز و جنایت و روان شناسی و سینما. پدرخوانده روایت زندگی انسانهای سنتی و عمیقا پرورش یافته در اخلاق و مناسبات عشیره ای است که می کوشند در جامعه مدرن آمریکایی نه تنها زنده بمانند بلکه رشد کنند و به ثروتهای کلان دست یابند. نظام قبیله ای برای سیسیلی های مهاجر کلید جادویی پیروزی بر جامعه مدرن است. جامعه ای که بر فردگرایی مفرط استوار است و آنان را به قله های قدرت و ثروت در این جامعه رهنمون می کند.

  "آخرین پدرخوانده" در فصول "سرآغاز"، "کتاب اول؛ هالیوود، لاس وگاس و ۱۹۹۰"، "کتاب دوم ؛کلریکوزیو و پیپی دلنا"، "کتاب سوم؛ کلادیا و آتنا آکیتین"، "کتاب چهارم؛ کراس دلنا و خاندان کلریکوزیو"، "کتاب پنجم؛ لاس وگاس، هالیوود و کواگ"، "کتاب ششم؛ مرگ در هالیوود"، "کتاب هفتم؛ سانتادیوها"، "کتاب هشتم؛ کامونیون" و فصل پایانی؛ نیس، فرانسه، کواگ" حکایتی است عجیب از آمیزش سنت و مدرنیته.

  پوزو در بخشی از کتاب آورده است: تمام دنیا عاشقش بود. اما برایش کافی نبود. او زشتی نفسش را می شناخت، آنکه دوستش نداشت و آزارش می داد. این جزئی از تعریف یک ستاره زن است که اگر صد نقد مثبت بگیرد و یک نقد نفرت انگیز افسرده می شود.

  زیبایی قصه در تصویر فوق العاده شفاف و همه جانبه و واقع گرایانه ای است که ماریو پوزو با نبوغش از این تقابل "سنت" و "مدرنیته" به ما می دهد: از یک سو جامعه آمریکایی است با فسادی همچون جذام نفوذ کرده از بالاترین تا پائین ترین لایه هایش و در سوی دیگر مهاجرانی که می خواهند با اتکا بر انسجام و سنن عشیره ای خود راه خویش را در این باغ وحش بگشایند و به هدفشان برسند.

  در بخش دیگری از پیشگفتار کتاب آمده است: و البته که این مافیای افسانه ای ما هم به فساد کشیده شد. از نام و معنی اش تا سنت و منش اش، زیرا همان طور که ماریو پوزو بارها اشاره می کند نسلهای جدید احترامی برای پدران و سنتهایشان ندارند. متولدین آمریکا دیگر سنتهای پدران سیسیلی شان را نمی فهمند. از "اصل" خود که قدرتمند و ثروتمندشان کرد دور شده و نابود می شوند و نوبت تقلید دیگران از نام مافیا می رسد؛ کلمبیایی ها، روس ها، چینی ها، ژاپنی ها و بسیاری دیگر. و اکنون مافیا همه جا هست. از مافیای مواد مخدر و نفت تا مافیای شیر گاو و تره بار و کود حیوانی!

  کتب دیگر انتشارات افق
  صحیح
  شماره اشتباه
  دسته بندی