آیا روسیه امپریالیست است؟ نگاهی به روسیه ی امروز

  ۴۰,۰۰۰ تومان

   

  ۱۲۸

  رقعی

  چاپ ۲

  گل آذین
  نویسنده سام ویلیامز,جون کوفاس,داود جلیلی
  شابک ۹۷۸۶۰۰۶۴۱۴۹۳۵
  کد دیویی ۹۴۷.۰۸۶
  فایل صوتی
  فایل الکترونیکی

  آیا روسیه امپریالیست است؟ نگاهی به روسیه ی امروز

  معرفی کتاب:کتاب حاضر دربردارنده نوشتارهایی از سام ویلیامز و جان کوفاس به ترجمه داوود جلیلی و چاپ انتشارات گل آذین است. این اثر به دنبال کشف ماهیت حقیقی روسیه امروزی است، از این جهت به بررسی زمینه تاریخی روسیه و دلایل گوناگون می پردازد تا پاسخ به این سوال را که آیا روسیه امپریالیست است؟ آشکار کند و در بخشی دیگر عوامل و علل موثر بر شکل گیری دشمنی ابدی میان روسیه و آمریکا را مورد بحث قرار می دهد که این امر نیز زمینه شناختی وسیع تر را از روسیه فراهم می آورد.

  گزیده ای ازکتاب: برای روسیه ستیز ابدی با غرب ریشه های تاریخی ژرفی در دوران تزاری دارد، زمانی که این کشور جایگاه قدرت نظامی عظیم خود را حفظ می کرد به وابستگی اقتصادی واقعی به غرب سقوط کرد. با توجه به این واقعیت که انقلاب بلشویکی تلاشی برای پایان دادن به وابستگی خارجی و کسب دوباره حق حاکمیت ملی بود، بلشویک ها به این هدف به قیمت مصالحه بر سر عدالت اجتماعی و با حفظ هزینه های دفاعی بالا دست یافتند. بخشی از این امر، به خاطر آن است که بلشویک ها با دنیای دشمنی رو در رو شدند که با تجاوز به روسیه با حدود نزدیک به سه چهارم میلیون  سرباز در طی جنگ داخلی، برای از بین بردن انقلاب تلاش می کرد.روسیه یک صد سال پس از انقلاب اکتبر، خود را در وضعیت غیر عادی مبارزه برای حق حاکمیت خود تحت حاکمیت یک رژیم ملی گرا-استبدادی مورد حمایت نیروهای مسلح، پلیس (نیروهای امنیتی فدرال، جانشینان کا گ ب)، و الیگارش های مورد حمایت کشور می یابد که سرمایه آن ها به خوبی در اقتصاد جهانی یکپارچه شده است. فدراسیون روسیه ی تضعیف شده از اغتشاش اتحاد شوروی، به وضعیتی مشابه با وضعیت دوران حاکمیت تزار دچار شده بود که از نظر نظامی قدرتمند، اما از لحاظ اقتصادی، با وارد کردن کالاهای ساخته شده و صادر کردن مواد اولیه به غرب، وابسته بود.

  نظرات کاربران
  بی‌نام
  0
  0
  روسیه ادامه دهنده همان شوروی هست .و رویا امپراطوری برخلیج فارس را دارد که البته تا حدودی برآن دست یافته .التماس تفکربه دوستان
  بی‌نام
  0
  0
  روسیه برای ایران و ایرانی همان امریکای دوران پهلوی و شاید ده ها بار خطرناک تر است اما فعلا ما یا خوابیم یا خود را به خوابی زده ایم .
  بی‌نام
  0
  0
  روسیه‌یک‌کشور‌ ‌دوست و‌
  هم‌پیمان‌جمهوری‌اسلامی‌ایران
  است.هرموقع‌از‌کسی
  کتب دیگر انتشارات گل آذین
  کتب مرتبط
  صحیح
  شماره اشتباه
  دسته بندی