ایدئولوژی زیبایی شناسی(بیدگل)
   

  ۶۴۲

  رقعی

  چاپ ۱

  بیدگل
  نویسنده تری ایگلتون,مجید اخگر
  شابک ۹۷۸۶۰۰۷۸۰۶۹۵۱
  کد دیویی
  فایل صوتی
  فایل الکترونیکی

  ایدئولوژی زیبایی شناسی(بیدگل)

  تری ایگلتون در ایدئولوژی زیبایی‌شناسی، که شاید مهمترین اثر و یکی از جاه طلبانه‌ترین آثار اوست، خاستگاه‌ها و ضرورت‌های پنهان در پس شکل‌گیری حوزه‌ای که ((زیبایی‌شناسی)) نام گرفت را مورد بحث قرار می‌دهد و مسیر دویست و پنچاه ساله‌ی سنت تفکر اروپایی درباره‌ی هنر را در پرتو نسبت‌های لاینفک سه ضلع حقیقت(فلسفه)، زیبایی(هنر) و خیر (اخلاق) مورد بحث قرار می‌ده9د.
  آن‌چه به روایت ایگلتون قوث و فوریت می‌بخشد، فهم این نکته است که نظریه‌های هنر متفکران عصر مدرن در حقیقت گره‌گاه مهمترین مسائل انسانی و تاریخی این دوره‌ی پرتلاطم است. به این ترتیب، روایت ایگلتون از تاریخ زیبایی‌شناسی مدرن به جای آن‌‌که صرفا مروری بر ((دیدگاه‌های مختلف متفکران درباره‌ی هنر))باشد، با در نظر داشتن پیوندهای زیبایی‌شناسی، اخلاق، و سیاست، درکی عمیق از علت آن حس ضرورت،معنا و اهمیتی را به ما می‌بخشدکه در عصر مدرن با ایده‌ی هنر،اثر هنری،و ((تجربه‌ی زیبایی شناختی)) همراه گشته است.
  ایگلتون در چهارده فصل کتاب به ترتیب به متفکران انگلیسی،کانت، شیلر، فیشته ،شلینگ، هگل، شوپنهاور، کیرکه‌گارد، مارکس،نیچه،فروید، هایدگر، بنیامین، و آدورنو می‌پردازد، و در فصل آخر نیز ضمن پرداختن به فضای پست مدرنیستی دهه‌های آخر سده‌‌ی بیستم و طرح دیدگاه‌های متفکرانی چون فوکو، لیوتار، و هابرماس، جمع‌بندی خود از بحث را ارائه می‌دهد.

  کتب دیگر انتشارات بیدگل
  صحیح
  شماره اشتباه
  دسته بندی