خلاصه سیرت رسول الله (ص)

  ۲۸,۰۰۰ تومان

   

  ۲۸۶

  رقعی

  چاپ ۳

  شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
  نویسنده شرف الدین محمدبن عبدالله,مهدی قمی نژاد,اصغر مهدوی
  شابک ۹۷۸۹۶۴۴۴۵۴۳۸۷
  کد دیویی ۲۹۷.۹۳
  فایل صوتی
  فایل الکترونیکی

  خلاصه سیرت رسول الله (ص)

  مهمترین و قدیم ترین اثر در موضوع سیره رسول خدا نوشته ابن اسحاق (م 150ه‍-) است که ابن هشام آن را تهذیب و تقریر کرده و امروزه سیره ابن‌هشام از منابع مهم سیره و مغازى است. عده‌اى این کتاب را ترجمه یا تلخیص کرده‌اند که رفیع‌الدین اسحاق بن محمد همدانى قاضى ابرقوه (582-623) از جمله مترجمان این اثر است. نام این ترجمه سیرت رسول اللّه(ص) است و کتاب حاضر خلاصه آن به شمار مى‌رود.

  نام کتاب، بنابر آنچه در کتیبه عنوان در همین صفحه نوشته شده، سیرة النبى است؛ ولى چنان که مى‌دانیم این عنوان هم براى اصل عربى کتاب و هم براى ترجمه فارسى آن، یعنى سیرت رسول‌الله، آورده شده است. براى آن که کتاب حاضر از اصل عربى و فارسى آن تمیز داده شود، عنوان خلاصه سیرة النبى یا خلاصة السیره براى آن برگزیده شده و به اعتبار اصل آن، عنوان خلاصه سیرت رسول‌الله یافته است.

  کتاب حاضر یعنى خلاصه سیرت رسول اللّه در هشت باب تنظیم گشته و تقریباً یک سوم اصل فارسى آن یعنى «سیرت رسول اللّه» نوشته قاضى ابرقوه است که در سى باب مرتب شده است. اما از مقایسه این دو کتاب بخوبى مى‌توان دریافت که این خلاصه بطور موجز حاوى تمام مطالب اصلى کتاب «سیرت رسول اللّه» است و با خواندن این کتاب مى‌توان اجمالا از اصول وقایعى که در آن کتاب آمده است آگاهى یافت. از این رو باید گفت مؤلف این کتاب، در خلاصه نویسى و فنّ ایجاز مهارت کامل داشته است.

  سیرت پیامبراکرم،‌در حقیقت عبارت است از رسالتی که رسول الله به نام شریعت برای جوامع بشری به ارمغان آورده و به وسیله آن مردم را از تاریکیها به سوی نور رهنمون شده است تا انسانیت را از عبادت و بردگی بندگان، به پرستش و عبادت خدا سوق دهد.

  این کتاب خلاصه ای است از کتاب سیرت رسول الله (ص) که به دست یکی از علمای قرن هفتم انجام شده است خلاصه حاضر شامل امهات کتاب سیره است و با مطالعه آن می توان دریافت که تا چه حدروایات محمد بن اسحاق درزبان اصلی وصورت ابتدایی ساده و موجز بوده و سپس به دست نویسندگان بعدی تفصیل پیدا کرده است

   

  کتب دیگر انتشارات شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
  کتب مرتبط
  صحیح
  شماره اشتباه
  دسته بندی